Dom z ogrodem, w którym bawią się dzieci i biega pies – to marzenie wielu osób, które udaje im się spełnić. Kupują lub budują dom a w ogrodzie biega owczarek podhalański. Niezwykle inteligentny pies, doskonały stróż i łagodny przyjaciel rodziny. Domowników darzy szczególną sympatią, nie biega jak szalony pozwalając swobodnie wypoczywać w przy domowym ogrodzie.
Owczarek Podhalański – charakter i pochodzenie
Podhalan to jedna z nielicznych polskich ras psów. Od zawsze związany z polskimi górami gdzie odpowiadał za stróżowanie stada owiec. Jest niezwykle czujny i zrównoważony. Dzięki swojemu bogatemu śnieżnobiałemu owłosieniu bez problemu przetrwa nawet srogie mrozy. Zaś jego masa i umięśniona budowa skutecznie odstraszają wszystkich intruzów.
Przez lata pilnował stad polskich owiec przed zagrożeniem innych zwierząt np. wilków czy niedźwiedzi. Z biegiem czasu, gdy niebezpieczeństwa zaczęły zanikać coraz częściej owczarki podhalańskie wykorzystywano do stróżowania domów i gospodarstw. W czym również sprawdza się znakomicie. Bowiem psa cechuje nieufność wobec obcych, duża odwaga, czujność (wzmagająca się w nocy) oraz niehałaśliwość. Nie będzie, więc budził wszystkich mieszkańców reagując na każdą osobę idącą chodnikiem wzdłuż ogrodzenia.
Szkolenie i życie z owczarkiem podhalańskim
Owczarek podhalański to piec mocno niezależny. Jest bardzo samodzielny i wielce prawdopodobne, że już od najmłodszych lat swojego życia pokaże swojemu Panu swój charakter. Będzie przy tym spokojny i opanowany a także chętny do szkolenia i zabawy. Z wielką chęcią spędzi radosne chwile na zabawie z domownikami i dziećmi, które darzy szczególną sympatią. Poprzez swoją opiekuńczość dba, aby podczas zabawy nikomu nie stała się krzywda. Toleruje również inne zwierzęta, z którymi mieszka, na co dzień.
REKLAMAGdzie mieszka i co je owczarek podhalański?
Naturalnym środowiskiem przebywania owczarka podhalańskiego jest dwór. Czuje się doskonale mieszkając w ogrodzie gdzie nie tylko może stróżować, ale również ma zapewniony ruch. Zdecydowanie nie nadaje się do mieszkania w bloku.
Przeczytaj: Labrador – energiczny i niezwykle przyjazny pies
Ze względu na swą budowę i masę pies powinien jeść zbilansowane posiłki. Dzienne zapotrzebowanie należy podzielić na kilka porcji i jeżeli to możliwe podawać kilkukrotnie w ciągu dnia. Zaś ze względu na podatność na rozszerzenie i skręt żołądka owczarek powinien mieć zapewniony odpoczynek po każdym posiłku. W karmieniu owczarka podhalańskiego można również wykorzystać dobrej jakości karmę o umiarkowanej zawartości białka i tłuszczu. Posiadając psa tej rasy trzeba również dbać o jego uszy i powieki. Ze względu na ich wielkość oraz dużą ilości sierści mogą ulec zakażeniu, infekcji lub zacząć opadać.
Podsumowując cechy tej rasy można jednoznacznie powiedzieć, że jest to najlepszy pies do stróżowania w przydomowym ogrodzie.