Koniec roku 2023 to czas podsumowań biznesowych sukcesów, a także planowania zadań i urlopów na 2024 rok. Mimo świątecznego roztargnienia warto się na chwilę zatrzymać i zastanowić jak dobrze oraz efektywnie wykorzystać urlop 2024. Okazji do dodatkowych długich weekendów nie brakuje!.
Czerwone święta – obligatoryjne wolne
Zgodnie z kodeksem pracy w naszym kalendarzu znajdują się dni świąteczne, które umożliwiają nam obligatoryjne uzyskanie dnia wolnego od pracy. Są to tzw. czerwone święta. Aby z nich skorzystać nie musimy wykorzystywać przysługujących nam płatnych dni urlopowych.
Czerwone święta 2024:
- Nowy Rok (1 stycznia) — poniedziałek,
- Święto Trzech Króli (6 stycznia) — sobota,
- Wielkanoc (31 marca i 1 kwietnia) — niedziela i poniedziałek,
- Święto Pracy (1 maja) — środa,
- Święto Narodowe Trzeciego Maja (3 maja) — piątek,
- Zielone świątki (19 maja) wypadają w niedzielę, ale dwa dni wolne (niedziela i poniedziałek) przysługują wiernym Kościoła Zielonoświątkowego,
- Boże Ciało (30 maja) — czwartek,
- Wniebowzięcie Najświętszej Maryi Panny oraz Święto Wojska Polskiego (15 sierpnia) — czwartek,
- Wszystkich Świętych (1 listopada) — piątek,
- Święto Niepodległości (11 listopada) — poniedziałek,
- Boże Narodzenie (25-26 grudnia) — środa i czwartek.
Oprócz automatycznego wolnego jeden z powyższych dni Święto Trzech Króli (6 stycznia) zgodnie z kodeksem pracy uprawnia nas do jeszcze jednego przywileju. Umożliwia wykorzystanie dodatkowego dnia wolnego od pracy. Wszystko dzięki temu, że ten dzień wypada w sobotę. Dodatkowy urlop 2024 musimy jednak wykorzystać w tym samym okresie rozliczeniowym obowiązującym w firmie (zazwyczaj miesiąc lub kwartał).
Urlop 2024 – kiedy uzyskać długi weekend?
Układ dni świątecznych sam w sobie gwarantuje wydłużenie majówki, a także listopadowego weekendu przypadającego w okolicach święta zmarłych. Nie trzeba jednak czekać do prawie połowy roku. Wykorzystując dzień wolny za 6 stycznia już w pierwszym miesiącu 2024 można wydłużyć sobie dowolny weekend o poniedziałek lub piątek.
Następnie wystarczą 2 dni urlopu aby na przełomie kwietnia i maja cieszyć się aż 9 dniami urlopu od 27 kwietnia do 5 maja. Warto się zastanowić czy nie wyjechać wtedy na pierwsze tegoroczne wakacje. 4 dni wolnego uzyskamy natomiast w sierpniu biorąc 1 dzień urlopu 16 sierpnia.
Warto się również zastanowić czy nie skrócić sobie pracy pod koniec roku. Biorąc 5 dni urlopu uzyskamy aż 12 dni wolnego. To doskonała sytuacja dla ludzi chcących skorzystać ze świątecznych wyjazdów lub kochających białe szaleństwo na nartach lub desce.