Co sprawdzić przy zakupie auta

Co sprawdzić przy zakupie auta. Praktyczne rady

MOTORYZACJA
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Planujesz zakup samochodu? Nie wiesz, na co zwrócić uwagę? Podpowiemy. Przedstawiamy praktyczne rady, co sprawdzić przy zakupie auta, aby później uniknąć problemów i nie być rozczarowanym.

Decydując się na zakup samochodu często mamy już w głowie własne wyobrażenie wymarzonego pojazdu. Znamy markę i model, jaki chcemy kupić. Wiemy, jaki powinien mieć kolor oraz elementy wyposażenia czy też, z którego roku pochodzić. Szukamy, więc spośród licznych ogłoszeń i wreszcie natrafiamy na okaz najbardziej zbliżony do tego znajdującego się w naszej głowie. Umawiamy się ze sprzedającym i jedziemy sprawdzić konkretne auto. No właśnie sprawdzić…Zatem co weryfikujemy?

REKLAMA

Elementy nadwozia

Wychodząc z samochodu nie biegnij od razu w stronę nowego pojazdu. Stań z daleka, z boku i spokojnie rzuć okiem na być może Twoje nowe auto. Niech pierwsze wrażenie będzie jak najbardziej obiektywne, bez emocji. Podchodząc zweryfikuj uszkodzenia blacharskie takie jak wgniecenia, zarysowania itp. Większość z nich będzie widoczna gołym okiem.

Sprawdzając nadwozie auta w drugim kroku sprawdź poziom lakieru. Wykorzystaj do tego miernik lakieru. Poziom fabryczny to ok. 80 do 120 μm. Odbiegające od tej normy elementy z pewnością były naprawiane. Jak duża była to naprawa sprawdzisz weryfikując szczeliny między elementami jak i w wewnątrz samochodu. Jeżeli więc miernik wskazał wyższe wartości zobacz dokładnie wszystkie szczeliny w karoserii jak i wewnątrz auta. Jeżeli któreś są niesymetryczne, oszczerbione, niedokładnie złożone to możesz być pewny, że pojazd był naprawiany. Podobnie zweryfikuj również szyby, klamki, lampy, zamki. Jeżeli którakolwiek jest inna niż pozostałe to zapewne auto miało jakąś przygodę.

Komora silnika

Pytając ludzi, co sprawdzić przy zakupie auta wielu odpowie serce samochodu, czyli silnik. Słusznie. Jednak nie wielu będzie wiedziało, na co zwrócić uwagę. Odpowiedź jest prosta. Przede wszystkim na czystość samochodu. I to pod dwoma względami. Zbyt czysty silnik, dokładnie wyczyszczony to idealny sposób na ukrycie jego wad tj. pocenia się silnika, wycieków itp. Prawidłowy? W stanie eksploatacji, bez nadmiernych zabrudzeń, które mogłyby świadczyć o niechlujstwie dotychczasowego właściciela.

Mając silnik w normalnym stanie użytkowania sprawdźmy wszystkie płyny i osprzęt silnika. Jeżeli olej jest uzupełniony, płyn chłodniczy, wspomagania i do spryskiwaczy mają prawidłowy poziom a świece i paski nie są nadmiernie zniszczone to jest ok. Oznacza to, że samochód był jeżdżony i użytkowany a właściciel nie był pedantem, lecz z należytą starannością wykonywał to, co do niego należy. Taki stan pojazdu jest najlepszy.

Co sprawdzić przy zakupie auta – wnętrze!

Przechodząc do wnętrza samochodu sprawdzamy przede wszystkim zużycie materiałów. Tylko w skrajnych przypadkach najtańszych samochodów nie będzie ono dorównywało przebiegowi samochodu. Mały przebieg równa się mało zniszczone fotele, zagłówki, gałka zmiany biegów czy mało wytarte radio. Duży przebieg oznacza również zużycie materiałów we wnętrzu auta. To sprawdzamy na sucho. Następnie, gdy już silnik jest uruchomiony weryfikujemy wszystkie elementy deski rozdzielczej. Niech auto pochodzi przez chwilę a my w tym czasie poczujemy czy w samochodzie jest odpowiedni zapach, czy działa klimatyzacja, oświetlenie, radio oraz pozostałe elementy elektryczne. Poznamy również dokładny przebieg oraz sprawdzimy czy czasem nie świecą na stałe kontrolki na desce rozdzielczej. Zweryfikujemy użytkowanie samochodu oraz stan techniczny oprzętu auta.

Gdy wszystkie sprawdzone elementy są ok i wykonaliśmy wszystkie czynności możemy przystąpić do jazdy testowej. Podczas przejażdżki sprawdźmy większość manewrów, które mogą nam się przydarzyć w ruchu drogowym. Jazda na wprost, skręty, cofanie, szybka jazda, parkowanie itd. bo tylko dokładna weryfikacja pozwoli nam uniknąć problemów w przyszłości i nie potrzebnych nerwów.

Teraz, gdy już wiesz, co sprawdzić przy zakupie auta możesz śmiało przystąpić do wyboru swojego nowego samochodu. Ciekawe oferty znajdziesz tutaj zaś dodatkowe źródła finansowania w razie potrzeby tutaj. Życzymy udanych zakupów.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *