Ostatkowe menu

Ostatkowe menu na zakończenie karnawału

KUCHNIA
Przeczytasz w: 4 minuty
0
(0)

Ostatki niegdyś zwane Kusakami to ostatnie dni karnawału. Okres ten obejmuje 6 dni rozpoczynając od Tłustego Czwartku, a kończąc na  prawdziwych Ostatkach czyli dniu poprzedzającym Środę Popielcową. Na ten czas obowiązuje specjalne ostatkowe menu.

REKLAMA

Ostatki historycznie

W ostatki urządza się huczne przyjęcia, które są ostatnimi zabawami przed dniem Wielkiej Nocy. Jednak historia hucznych zabaw w tym okresie sięga czasów pogańskich, kiedy ludzie nie wiązali hucznych imprez z nadchodzącym postem. Aczkolwiek mniej więcej na przełomie lutego i marca,  w czasach pogan przez 1 lub 2 dni świętowano odejście zimy i przywitanie wiosny. Później w czasach chrześcijan daty obchodzenia Kusaków zostały uzależnione od świąt Wielkiej Nocy. W tych czasach zabawa trwała znacznie dłużej bowiem aż tydzień. Obecnie Ostatki świętuje się w zupełnie inny sposób. Dzisiaj przede wszystkim spożywamy pączki z lukrem, marmoladą lub rumem i spotykamy się w gronie znajomych na ostatnie zabawy karnawałowe. Jednak z racji panującej pandemii sugerujemy powstrzymać się od zgromadzeń i hucznych imprez. Mamy nadzieję, że ostatnie dni karnawału spędzicie w domu, w towarzystwie naszych propozycji filmowych i spożywczych. Dlatego, też przygotowaliśmy dla Was ostatkowe menu.

OSTATKOWE MENU

11.02 Tłusty Czwartek

Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału. Geneza tego święta wywodzi się z czasów pogańskich. Był to dzień, w którym świętowano odejście zimy i początek wiosny. W ten czas ludzie z całych osad zbierali się przy jednym stole i delektowali tłustymi potrawami mięsnymi oraz pączkami nadziewanymi boczkiem i słoniną. Dzisiaj na wielu polskich stołach w ciągu dalszym pojawiają się tłuste potrawy mięsne oraz rybne, jednak to pączki są główna atrakcją.

Ostatkowe menu – Boeuf strogonow 

składniki: 1 cebula, masło, 1 papryka, 200 g pieczarek, 1 kg polędwicy wołowej, 3  pomidory, 2 łyżki śmietana

Mięso kroimy  w plastry, a następnie w paski. Następnie rozgrzewamy patelnię, dodajemy odrobinę masła i smażymy posiekaną cebulę. Po jej podsmażeniu przekładamy ją do miski, na tej samej patelni podsmażamy mięso, a gdy zacznie się rumienić dodajemy cebulę, pokrojone pomidory i paprykę. Gotujemy przez ok 5 minut, a następnie dodajemy pokrojone pieczarki, śmietanę oraz przyprawy. Całość dusimy pod przykryciem ok 10 minut.

Ostatkowe menu na 12.02

Dzisiaj nie świętujemy, dzisiaj my, a właściwie nasz układ trawienny, odpoczywamy. Dlatego proponujemy dania nieco lżejsze i łatwiejsze do strawienia.

Zupa krem z pomidorów 

składniki na zupę: bazylia, 2 cebule, 1 czerwona papryka, 2 kg pomidory (+ opcjonalnie koncentrat pomidorowy do zagęszczenia), a także wino czerwone wytrawne

Cebule obieramy, drobno kroimy i podsmażamy w garnku. Paprykę obieramy i drobno kroimy. Część pomidorów obieramy i kroimy w duże kostki, a pozostałe miksujemy. Później po zeszkleniu cebuli do garnka dodajemy pokrojone pomidory i paprykę. Całość przykrywamy pokrywką na około 10-15 minut. Kolejno dorzucamy zmiksowane pomidory, trochę wina (w zależności od gęstości, jaką chcecie uzyskać) i przyprawy. Na koniec gotujemy na małym ogniu około 10 minut.

Makaron z warzywami

składniki: 1 mała cukinia, 1 mały bakłażan, kilka marchewek, 500g makaronu oraz oliwa z oliwek

Gotujemy makaron (spaghetti lub tagliatelle). Bakłażana i cukinię obieramy ze skóry i kroimy, najlepiej obierakiem do warzyw. Marchewkę skrobiemy i kroimy w cienkie plastry, także obierakiem do warzyw. Cukinię i bakłażana wrzucamy do wrzącej wody na około 2 minuty, następnie je wyjmujemy i odsączamy. Marchewkę podsmażamy na oliwie czosnkowej (około pół szklanki) przez 2 minuty. Następnie dorzucamy cukinię i bakłażana na kolejne 2 minuty. Makaron wykładamy na talerz i dodajemy warzywa z patelni.

13.02 ostatnia sobota karnawału

Dzisiaj możemy się skupić na zabawie, więc zamiast jedzenia podrzucamy przepisy na napoje.

Z winem białym wytrawnym:

  • 300 ml sprite’a
  • 200 ml wina
  • 20 ml syropu cytrynowego
  • liście mięty

Z winem białym słodkim:

  • 200 ml soku grejpfrutowego
  • 200 ml wina
  • 20 ml wódki
  • 20 ml syropu malinowego

Z wódką i tequilą:

  • 150 ml soku pomarańczowego
  • 100 ml tequili
  • 50 ml grenadiny
  • 50 ml wódki

Z whisky:

  • 60 ml whisky
  • 40 ml syropu migdałowego
  • 30 ml syropu cytrynowego

14.02 Ostatkowe menu na Walentynki

Wydawać, by się mogło, że Walentynki to święto, które pojawiło się całkiem niedawno. Jednak jego historia sięga średniowiecza. Początkowo Święto Zakochanych obchodzono w Europie Zachodniej i Południowej. Jego ekspansja do innych zakątków świata nastąpiła w okresie odkryć geograficznych, kiedy podróżnicy (a następnie osadnicy z Europy) zaczęli popularyzować to święto na nowych terenach. Jednak do Polski dotarło dopiero pod koniec XX wieku. 

Niezależnie od tego czy obchodzicie Walentynki czy nie zachęcamy Was do pozostania w domu, najlepiej w towarzystwie dobrego filmu. 

Oto kilka propozycji filmowych na walentynkowy wieczór:

  1. Autumn Dreams
  2. Harvest Moon
  3. Historia małżeńska
  4. Holiday
  5. Miłość w Rzymie
  6. O północy w Paryżu
  7. O północy w Magnolii
  8. Randki od święta
  9. Rodzinne rewolucje
  10. To skomplikowane

15.02 Dzień Singla 

Dzień singla został zainaugurowany w Chinach, w roku 1993, w dniu 11 listopada i szybko się przyjął w krajach azjatyckich. W tym dniu w wielu krajach Azjatyckich odbywają się ogromne wyprzedaże w sklepach z odzieżą, a także elektroniką. Również restauracje na ten szczególny dzień przygotowały spore rabaty dla samotnych klientów. W ostatnich latach bardzo popularne stały się szybkie randki oraz randki w ciemno, które mają pomóc w zmianie statusu osób zainteresowanych. 

Na początku tego tysiąclecia święto rozprzestrzeniło się na cały świat, jednak nie zyskało tak dużej popularności, jak w Azji. Jednak w krajach zachodnich Dzień Singla nie jest świętowany 11 listopada. Single z Europy i Stanów Zjednoczonych świętują zwykle 15 lutego. 

Niezależnie od tego czy ten dzień spędzać samotnie czy w czyimś towarzystwie, podrzucamy kilka propozycji filmowych. Dzisiaj trochę komedii wywołujących uśmiech na twarzy i trochę pozycji, które skłonią do refleksji.

  1. Biały oleander 
  2. Czarny łabędź 
  3. Diabeł ubiera się u Prady
  4. Gwiazd naszych wina
  5. Gorzkie wino
  6. Jedz, módl się, kochaj 
  7. Mamma mia
  8. Ona
  9. Służące 
  10. Pożegnanie z Afryką

16.02 Ostatkowe menu na Ostatki🙂

Ostatki Ostatków czyli już naprawdę ostatni dzień zabaw przed postem.

Dzisiaj prezentujemy 3 daniowe menu – propozycję na śniadanie, obiad, a także podwieczorek.

Grzanki

składniki: 400 g pomidorów, 50 g fety, 50 g mozzarelli, 1 cebula, 1 czosnek, bagietka, oregano, pieprz, sól

Bagietkę kroimy, smarujemy oliwą i pieczemy 10 minut w 200ºC. Następnie pomidory obieramy i kroimy w plastry lub drobne kostki. Cebulę obieramy i kroimy w krążki. Później cebulę chwilę podsmażamy na oliwie, po około 2 min dodajemy posiekany czosnek. Wyciągamy bagietki z piekarnika, możemy je czymś posmarować (np. oliwą czosnkową, masłem). Następnie układamy na nich pomidory oraz cebulę z czosnkiem. Na koniec całość posypujemy przyprawami.

Leczo

składniki: 500 g wieprzowiny,  150 g śmietany, 3 pomidory, 1 cebula, 1 papryka czerwona

Mięso, cebulę, paprykę, a także pomidory kroimy w kostkę. W misce drobno pokrojone pomidory doprawiamy i mieszamy ze śmietaną. Mięso wraz z cebulą i papryką podsmażamy na patelni przez 10 minut, następnie dodajemy zawartość z miski i dusimy kolejne 10 minut. Na koniec gotowe leczo najlepiej podawać z ryżem lub kaszą kuskus.

Tiramisu 

składniki: 500 g serka mascarpone, 300 g podłużnych biszkoptów, 100 cukru, 200 ml mocnego espresso, 100 ml likieru migdałowego lub kawowego 4 jajka

Przygotowujemy espresso, które przelewamy do naczynia, w którym zmieści się biszkopt. Następnie do ostygniętej kawy dodajemy likier i pozostawiamy. W między czasie oddzielamy żółtka od białek, żółtka ucieramy z cukrem na puszystą masę i stopniowo dodajemy serek mascarpone. Później białka ubijamy na sztywną pianę, po czym dodajemy ją stopniowo do mieszanki z serkiem mascarpone, cały czas mieszamy. Biszkopty pojedynczo zanurzamy w kawie i układamy na formie do pieczenia. Na biszkopty nakładamy masę, a także na masę biszkopty… i tak na przemian. Jednak ważne, by na wierzchu była masa. Gotowe ciasto wstawiamy do lodówki na minimum 6h (optymalnie byłoby 10h). Na koniec przed podaniem wierzch ciasta posypujemy kakao.

Inne podobne przepisy znajdziecie tutaj

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *