Tegoroczny Dzień Babci i Dziadka już niedługo… przynajmniej w Polsce. Ale czy tylko? Otóż nie! W wielu krajach na świecie Dzień Babci i Dzień Dziadka obchodzony jest w zupełnie innym terminie oraz w odmienny sposób.
Spotkać się w ciepłym rodzinnym gronie
Każdego roku 21 i 22 stycznia wielu z nas odwiedza swoich dziadków, daje im prezenty i składa najserdeczniejsze życzenia. Ta tradycja trwa w naszym kraju już ponad 50 lat!
Pomysłodawcą oddania hołdu babciom był tygodnik Kobieta i Życie. Ideę tą podchwycił Tygodnik Poznański, który rok później zainaugurował to święto w stolicy Wielkopolski. W styczniu 1965 roku, w Poznaniu występowała wybitna artystka artystka – Mieczysława Ćwiklińska. Grała rolę babci w sztuce Drzewa umierają stojąc, obchodziła wówczas swoje 85 urodziny. Chcąc uczcić jej jubileusz zamówiono wielki tort z napisem Dla babci. Po występie aktorce wręczono kwiaty oraz wspomniany tort, tłumacząc, że w Poznaniu 21 stycznia celebruje się Dzień Babci. Tym wydarzeniem zainteresowała się cała Polska za sprawą Ekspresu Wieczornego, który nagłośnił to wydarzenie i rok po wydarzeniach z Poznania, ustanowił 21 stycznia Dniem Babci.
Obchody Dnia Dziadka zaczęły się dopiero w latach 70, gdy Telewizja Polska ogłosiła konkurs na ustalenie daty tego święta. Spośród wielu pomysłów finalnie uznano, że Dzień Dziadka powinien być bezpośrednio po Dniu Babci.
REKLAMADzień babci i dziadka – europejskie obyczaje
W Niemczech Großeltern-Tag, czyli Święto Dziadków obchodzi się w pierwszy poniedziałek września. W Wielkiej Brytanii National Grandparents Day, czyli Narodowy Dzień Dziadków przypada na pierwszą niedzielę października. We Francji dzień dedykowany babciom wypada w pierwszą niedzielę marca, a dziadkom w pierwszą niedzielę października.
Włoskie święto babć i dziadków obchodzone jest 2 października i zostało ustanowiony dopiero w 2005 roku. Datę wybrano nieprzypadkowo – tego dnia w Kościele katolickim przypada jednocześnie święto Świętych Aniołów Stróżów. W tym dniu duże rodziny zjeżdżają się do domu swoich dziadków, a mniejsze do domu najstarszego członka. Podczas tego święta przygotowywana jest uroczysta kolacja na ich cześć. Przyjęciom towarzyszą drobne upominki, tradycyjna muzyka oraz serdeczne życzenia od najmłodszych.
Europejczycy świętują
W Estonii Dzień Babci i Dziadka celebrowano po raz pierwszy w 2010 roku. Święto to ustanowiono na drugą niedzielę września. W Hiszpanii natomiast obchodzi się go 26 lipca. Holendrzy zdecydowali zaś, że w ich kraju to święto będzie ruchome.
W Bułgarii obchodzi się jedynie Dzień Babci, który wypada w tak samo jak w Polsce, czyli 21 stycznia. Święto to obchodzi się bardzo hucznie, a jego obchody zaczynają się już 20 stycznia. W tym dniu świętują także bułgarskie mamy oraz dzieci. W wielu bułgarskich wsiach cała uwaga skupia się na dziecku, które urodziło się w ostatnim roku. Wówczas matka tego dziecka odwiedza wraz ze swym potomkiem swoich bliskich, w szczególności matkę oraz teściową i obdarowuje je prezentami.
Dzień babci i dziadka poza Europą
W USA celebruje się Narodowy Dzień Dziadków. Tradycja ta została zapoczątkowana przez Marian Lucille Herndon McQuade. Kobieta chciała zwrócić uwagę na samotność starszych ludzi i uważała, że dzień, który w całości byłby poświęcony osobom starszym jest bardzo potrzebny. W roku 1973 udało jej się wprowadzić to święto w Zachodniej Wirginii. Kilka lat później prezydent Jimmy Carter ustanowił ten dzień ogólnonarodowym świętem. Święto obchodzone jest w pierwszy poniedziałek września zarówno w USA, jak i w Kanadzie. W szkołach, kościołach i domach spokojnej starości organizuje się uroczystości. Święto celebruje się także w gronie rodzinnym. Dzień ten ma za zadanie uświadomić społeczeństwu, jak wiele zawdzięczają osobom starszym ze swojego otoczenia i zachęcić, aby zawsze nieść pomoc osobom starszym.
Na świecie nie zapominają o seniorach
Japonia to kraj, w którym ludzi starszych obdarza się należytym szacunkiem. Młodzi ludzie od najmłodszych lat uczeni są pokory, cierpliwości i życzliwości wobec swoich dziadków. W tym kraju zamiast Dnia Babci i Dziadka już od ponad 50 lat celebruje się Dzień Szacunku dla Wieku. Święto wypada 15 września. W Rosji nie ma oficjalnej daty święta babci i dziadka. Od 2009 roku wiele Rosjan celebruje Rosyjski Dzień Babci 15 października. W Brazylii Dzień Babci obchodzony jest, podobnie jak w Polsce -21 stycznia. Meksykanie celebrują Dzień Dziadków, który wypada 28 sierpnia.
_______________________________________________________________________
W tym roku ze względu na pandemie zamiast rodzinnych spotkań zachęcamy do kontaktu na odległość. Jednak nie zapomnijcie zadzwonić starszej osoby, która jest Wam bliska. Podziękujcie jej za to, że jest w Waszym życiu i możecie na nią liczyć. W tych trudnych czasach dbajcie o siebie i o swoich bliskich.