Twój dom powinien być ostoją spokoju. Miejscem w którym regenerujesz siły, by mierzyć się z wyzwaniami dnia codziennego. Początkowo miał za zadanie przede wszystkim chronić przed deszczem i dzikimi zwierzętami. Te czasy dawno minęły, tak jak powoli mija era domów pozbawionych czujników i elektroniki zwiększającej komfort życia. Nadchodzi era smart house. Szukasz inspiracji przy projektowaniu, lub po prostu chcesz poznać nowe rozwiązania w nowoczesnym budownictwie? Jeśli tak, ten artykuł jest dla ciebie.
Czym jest smart house?
Inteligentny dom (ang. Smart House) jest wyposażony w sieć połączonych ze sobą urządzeń i przedmiotów, które są w stanie się ze sobą komunikować. My również jako użytkownicy wchodzimy z nim w interakcje, przekazujemy polecenia lub dostosowujemy do swoich potrzeb.
Największą zaletą inteligentnego domu jest to, że mamy nad nim pełną kontrolę. Wykonuje zaprogramowane instrukcje, wtedy kiedy mamy na to ochotę, przy określonych okolicznościach lub gdy jest to najwydatniejsze. Możesz zdecydować, że ogrzewanie ma się włączyć dopiero godzinę przed twoim przyjściem do domu. Zapalone światła za to, mogą gasić się w nocy, jeżeli w pokoju nie wykryją ruchu. Są to kolejne sposoby na zaoszczędzenie pieniędzy na rachunkach na energię i prąd.
Ponadto niemal wszystkie decyzje o twoim inteligentnym domu możesz podejmować z aplikacji w telefonie. Zapomniałeś zamknąć okno, a właśnie zaczął padać deszcz? Możesz to zrobić jednym dotknięciem palca nawet nie wychodzą spod kołdry, albo podczas przerwy w pracy!
REKLAMAPłać mniej za ogrzewanie
Ogrzewanie i energia cieplna to pole na którym automatyka i inteligentny dom szczególnie błyszczy. Połączenie regulatorów temperatury(grzejników i wentylacji) ze zdalnym systemem sterowania, pozwala kontrolować temperaturę w każdym pokoju osobno i to z dokładnością do 1 °C. W pokojach przeważnie znajduje się panel z wyświetlaczem na którym możemy sprawdzić obecną temperaturę . Czujniki ruchu wykrywają obecność mieszkańców, żeby dostosować ciepło dla ich maksymalnego komfortu. System uczy się naszego rytmu dnia, biorąc nawet pod uwagę weekendy i święta.
Oczywiście dom potrzebuje się nagrzać, temperatura nie zwiększa się w ciągu kilku sekund od włączenia grzejnika. W tym celu programujemy system aby włączał się np. godzinę przed naszym przyjściem z pracy i wyłączał rano. Możemy oczywiście włączyć ogrzewanie zdalnie, jeżeli planujemy wcześniejszy powrót do domu. Jest to również świetny sposób dla ciebie, żeby pozyskać dodatkowe oszczędności. Mniej marnowanej energii oznacza niższe rachunki.
Kontroluj rolety, okna i drzwi
Na jakość naszego snu w dużym stopniu wpływa to, ile światła do nas dociera w nocy. Dla pełnego relaksu potrzebujemy ciemności, w innym przypadku nasz organizm nadal czuje potrzebę być w stanie gotowości ,i wytwarza „hormon stresu” kortyzol.
Aby zmaksymalizować swój komfort snu, możesz zainwestować w rolety wyposażone w zegar i czujnik pogodowy. Po zaprogramowaniu otwierają się o konkretnych godzinach, lub gdy nasłonecznienie spadnie poniżej konkretnej wartości. Inteligentny dom wykorzystuje w pierwszej kolejności światło słoneczne padające przez okno. Ogrzewa w naturalny sposób pomieszczenia, a dopiero reszta jest uzupełniana przez system grzejników.
Oświetlenie w inteligentnym domu
Jeżeli w mieszkaniu znajdują się podświetlane LED-ami listwy przypodłogowe, wyłącznik światła kontrolowany przez klaskanie(ang. clapper) lub kolorowe światła, na pewno zapadnie nam to w pamięć. Skoro jest tak wiele ciekawych, nowoczesnych sposobów na oświetlenie domu, czemu nie zainteresować się inteligentnym oświetleniem, a przy okazji oszczędzić?
Możesz aktywować tryb filmowy, tworząc w swoim salonie klimat sali kinowej poprzez dostosowanie poziomu natężenia świateł. Jeżeli w twoim domu przybywa dużo ludzi, a częstym problemem są niezgaszone światła, jednym kliknięciem możesz wyłączyć je w pokojach w których nie jest wykrywany ruch. Przed snem jedyne o czym musisz pamiętać to włączenie trybu nocnego, który zamyka drzwi wejściowe, załącza alarm i gasi światła w całym domu.
A co powiesz na światła, które same za tobą podążają, bez konieczności włączania i wyłączania ich? Wszystkie te rozwiązania są już dziś w ofercie firm zajmujących się inteligentnymi domami- to nie przyszłość, to teraźniejszość.
Zadbaj o swoje bezpieczeństwo inteligentnie
W domu przede wszystkim chciałbyś czuć się bezpiecznie. Z tego względu szeroko stosowane są wewnętrzne i zewnętrzne systemu monitoringu, aktywowane ruchem lub podejrzanymi aktywnościami, takimi jak próba otwarcia okna od zewnątrz czy podważenia rolet. Na telefon właściciela system prześle nagranie, aby mógł sprawdzić czy powinien mieć on powody do obaw. W połączeniu z tym może również działać system automatycznie informujący firmę ochroniarską i odstraszający intruza jaskrawymi światłami i głośnym sygnałem ostrzegawczym, aby chronić twój dobytek.
Kolejnym potencjalnym ogniskiem niebezpieczeństw są frontowe drzwi. Skutecznym rozwiązaniem jest kamera z mikrofonem przy domofonie, której obraz możesz oglądać z aplikacji.
Zdarzyło ci się kiedyś zapomnieć kluczy do domu? W systemie smart house, możesz zrobić to telefonem, bezstresowo i szybko. Rozwiązuje to również kłopot związany z dostawa kurierską w czasie godzin pracy. Po prostu otwórz zdalnie zamek, obserwując przez kamerę kuriera poczekaj aż zostawi przesyłkę w przedpokoju, i zamknij za nim drzwi.
Obsługuj smart house ze swojego telefonu
W wielu wcześniejszych akapitach wspominałem o obsługiwaniu aplikacji, sterowaniu na odległość i uniwersalnym „pilocie”, ale jak to wszystko wygląda i działa?
Chodzi oczywiście o twój telefon. Jednym z głównych powodów dla których system smart house zdobywa coraz większą popularność, jest fakt że jego obsługa jest bardzo prosta i intuicyjna. Po dodaniu przez ciebie urządzeń, znajdują się one w czytelnie opisanych zakładkach. Aczkolwiek tam już zostaniesz pokierowany przez ikony, kolory i suwaki. Jedno popołudnie wystarczy żeby się z tym zaznajomić, nawet dzieci z powodzeniem dają sobie radę.
Pamiętaj najpierw o sprawdzeniu czy twoje urządzenia współpracują z aplikacją, a nie jest to produkt dedykowany konkretnej firmie. Dobrej zabawy!