Zerkasz przez okno. Kolejny raz śnieg, deszcz, plucha i szarość. Po prostu się odechciewa. Czego? Hmm, prawdopodobnie wszystkiego. Jeśli powyższe odczucia obrazują Cię choć w niewielkim stopniu to bardzo możliwe, że należysz do grona meteopatów nawet o tym nie wiedząc. Termin meteopatia oznacza nadwrażliwość na zmiany pogody. Choć niejednokrotnie zjawisko to może się przejawiać poprzez ból głowy czy stawów, znacznie powszechniej wiążę się jedynie ze złym samopoczuciem.
REKLAMAReakcja na zmiany pogody
Uważa się, że ponad 50% Polaków to meteopaci. Przy pogarszającej się pogodzie większość osób skarży się na senność i ogólne osłabienie. Nieraz dochodzi do tego jeszcze trudność z koncentracją, wahania nastroju oraz ogólna irytacja. Czynności, które dotychczasowo sprawiały nam przyjemność przestają to robić. Z tego też względu, meteopaci nie mają ochoty ćwiczyć, spotykać się ze znajomymi czy gdziekolwiek wychodzić. Prawdopodobnie, najchętniej przespaliby cały ten okres złego samopoczucia.
Wpływ ciśnienia atmosferycznego na meteopatów
Niskie lub wysokie? Nieważne w którą stronę się odchyla ciśnienie atmosferyczne, jedno jest pewne – w ogromnym stopniu wpływa na nasze samopoczucie. W czasie jego spadku, maleje ilość tlenu w powietrzu, a tym samym zaczynamy odczuwać senność, bóle głowy i męczymy się szybciej niż kiedykolwiek. Z kolei w czasie wysokiego ciśnienia atmosferycznego zwiększa się krzepliwość krwi. Tym samym pojawiają się objawy takie jak: rozdrażnienie, zmęczenie, rozkojarzenie czy kłopoty z koncentracją.
Sposoby na lepsze samopoczucie
A więc jak sobie radzić z odczuwalną sennością i zmęczeniem? Po pierwsze ważna jest sama świadomość, że to pogoda odpowiada za nasze złe samopoczucie i że nie jesteśmy w stanie temu zapobiec. Pozwoli nam to, pomimo braku chęci i motywacji, wstać z łóżka, iść na spacer czy pobiegać. Aktywność fizyczna wyzwala endorfiny – tzw. hormony szczęścia i pozytywnie wpływa na nasz nastrój.
W przypadku negatywnego wpływu ciśnienia warto wzbogacić dietę o produkty bogate w żelazo, witaminę B i magnez. Składniki te mają zbawienny wpływ na funkcjonowanie układu nerwowego, co z kolei w znacznym stopniu przekłada się na nasze samopoczucie. Jednak w momencie pierwszych objawów nie zapomnij o odpoczynku oraz unikaniu stresu.