Choroby cywilizacyjne XXI wieku. Uważaj na nie

Choroby cywilizacyjne XXI wieku. Uważaj na nie

ZDROWIE
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Postęp technologiczny jednocześnie pomaga i szkodzi. Upraszcza pracę, a także przyśpiesza choroby cywilizacyjne XXI wieku. Wszystko poprzez mniejszą aktywność ludzi. To główny powód, przez który większość osób ma problemy ze zdrowiem.

Najczęstsze choroby cywilizacyjne XXI wieku

Od dłuższego czasu Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) informuje o rosnących ilościach chorych na choroby cywilizacyjne XXI wieku. Wymienia wśród nich zawał, cukrzycę, otyłość czy nadciśnienie. Zaś, jako ich główne przyczyny wskazuje siedzący tryb życia, brak uprawiania sportu oraz niezdrową dietę. Wszystkie elementy, na które ma wpływ postęp technologiczny. I to właśnie zachłyśnięcie się nim powoduje problemy zdrowotne u tak wielu ludzi na świecie.

Rozwój technologii sam w sobie nie jest rzeczą złą. Nowoczesne maszyny, zwiększone moce obliczeniowe czy też inne przedmioty upraszczające pracę i dające nowe możliwości są jak najbardziej pozytywne i napędzają świat. To nieumiejętne korzystanie z tych dobroci przez człowieka prowadzi do rozprzestrzenienia się chorób cywilizacyjnych w XXI wieku. Uważamy bowiem, że od momentu zastosowania maszyny będzie ona wykonywać wszystkie czynności za nas a uzyskany czas wolny powinniśmy wykorzystywać na bierny odpoczynek i co gorsza objadanie się.

Nowe technologie a choroby

Niestety nowoczesność w odżywianiu oznacza zazwyczaj stworzenie nowych związków chemicznych lub mocno przetworzonych produktów. Większości E lub innych substytutów naturalnych smaków, które spożywane w nadmiarze powodują nadciśnienie, zawał, a także cukrzycę. Zatem nowy napój, jajecznica w proszku czy inne podobne produkty są z jednej strony uproszczeniem wynikającym z postępu, lecz z drugiej strony będą powodować liczne choroby cywilizacyjne XXI wieku.

Komputery, roboty, nowe maszyny, samochody uproszczą pracę i pomogą oszczędzić ludzkie kręgosłupy czy stawy. Jest to bardzo dobre. Z drugiej jednak strony doprowadzają do siedzącego trybu życia i braku ruchu. Konsekwencją tych dwóch elementów jest otyłość, nadwaga, zawał.

Podobne oddziaływanie technologii na choroby cywilizacyjne XXI wieku obserwujemy również w pracy zawodowej. Coraz więcej prac wykonywanych jest sprzed ekranu komputera, jako praca online lub w stu procentach za kierownicą. Wówczas brak podstawowych czynności ruchowych takich jak chodzenie, przenoszenie, unoszenie powoduje, zastanie się stawów i kości. W ostatecznym rozrachunku dochodzi również do destrukcji kości.

Jak zapobiegać chorobom cywilizacyjnym?

Jednym z głównych sposobów na zapobieganie cukrzycy, nadwadze i innym chorobom jest samodzielne organizowanie ruchu i trzymanie zdrowej diety. Spacery, zajęcia na siłowni czy też ćwiczenia w domu pomogą utrzymać organizm w dobrym stanie. Dzięki tym elementom zapewnimy sobie substytut tego, co wcześniejsze pokolenia miały codziennie w pracy i normalnym funkcjonowaniu z ograniczonym postępem technologicznym.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *