Ceremonie Agile. Jakie są i do czego służą

Ceremonie Agile. Jakie są i do czego służą?

BIZNES I FINANSE
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Najmodniejsza i najbardziej efektywna metodologia pracy przeżywa obecnie swój renesans. Ceremonie Agile zawitały do wielu firm i wykorzystujemy je każdego dnia. Dzięki nim możliwe jest skuteczne planowanie pracy, dekompozycja powierzonych zadań oraz przegląd wykonanych prac. Wszystko, co niezbędne, aby nie tylko jednostka, ale przede wszystkim zespół pracował w ciągły i wartościowy sposób. Daje ona sporo możliwości na poprawienie wydajności swoich działań. Dlatego, też dostrzegli to przedsiębiorcy, którzy bardzo szybko zdecydowali się na wprowadzenie metodologii Agile do swoich biznesów. Bo to właśnie dzięki niej szybciej wydają produkt, zbierają feedback z rynku, a także przynajmniej częściowo uodporniają się na zjawisko job-hoppingu, czyli częstej zmiany pracy przez młodych ludzi. Albowiem powszechne zastosowanie tej samej metodologii pracy na rynku pozwala na szybsze wdrożenie nowego pracownika. Nawet w sytuacji, kiedy dopiero pojawił się w firmie.

Jakie ceremonie Agile realizuje się w firmie?

Większość pracy w firmie wykonujemy chronologicznie. Konieczny jest, więc etap rozpoznania, zaplanowania, realizacji, zakończenia/oddania pracy, a także feedbacku. Taka sytuacja ma miejsce w praktycznie każdym zadaniu. Nie inaczej jest, więc w Agile gdzie idąc tą hierarchią rozpoznajemy poszczególne ceremonie:

Refienment – akcyjne spotkanie członków zespołu wraz z Product Ownerem, czyli osobą odpowiedzialną za planowanie pracy, na którym omawiane są poszczególne zadania. Dzielimy je na mniejsze przybliżające do ostatecznego wykonania pracy.

Planowanie – jednorazowy meeting, na którym Product Owner wprowadza wszystkie zadania, jakie powinny zostać wykonane w najbliższym czasie, aby przybliżyć się do ostatecznego sukcesu. W większości są to zadania przygotowane wcześniej wspólnie na refienment.

Daily – codzienne i krótkie spotkanie wszystkich członków zespołu, podczas, którego zespół weryfikuje czy wszystkie zaplanowane zadania zostaną wykonane i identyfikuje ewentualne zagrożenia dla realizowanych zadań.

Kolejne ceremonie Agile pod reklamą

Demo – prezentacja pracy wykonanej w trakcie zaplanowanego czasu, czyli sprintu. Obecni są wszyscy interesariusze, którzy widzą efekt zleconej zespołowi pracy i odbierają ją.

Retrospekcja – wewnętrzne spotkanie zespołowe, podczas, którego omawiane są wszystkie złe i dobre wydarzenia w sprincie. Podczas niego zespół poszukuje również możliwości na poprawienie nastawienia ludzi i efektów pracy.

Takie właśnie są ceremonie Agile.

Czy ceremonie są konieczne?

Rozważając korzystanie z metodologii Agile trzeba sobie jednoznacznie powiedzieć, że ceremonie Agile to absolutna konieczność. Nie tylko pozwalają one na skuteczne zaplanowanie pracy a potem jej wykonanie. Pozwalają również na harmonię i spokój w zespole czy nawet szerszym kręgu. Dzięki nim żadne zadanie nie umknie. Zapiszemy je na backlog między członkami zespołu nie będzie żadnych niesnasek a praca będzie efektywna. Warto, więc skorzystać i pracować poprzez ceremonie Agile.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *