Wypłaty z bankomatów w czasie pandemii koronawirusa

Wypłaty z bankomatów w czasie pandemii koronawirusa

BIZNES I FINANSE
Przeczytasz w: 2 minuty
5
(1)

Zachwianie na rynku bankomatów? Spadają wypłaty z bankomatów, zmniejsza się ilość a także kwota transakcji gotówkowych. Czy Polacy rezygnują z gotówki? Przedstawiciele branży mówią, że do tego jeszcze daleka droga.

REKLAMA

Analiza raportu

Liczby nie kłamią – słyszeliśmy wielokrotnie. Dane, statystyki, analizy pokazują trend rynkowy. W jakim kierunku idą finanse Polaków? Na to i wiele innych pytań odpowiada kolejny raport NBP o stanie kart płatniczych w Polsce. To kolejne zestawienie, które obejmuje okres pandemii koronawirusa i pozwala poznać wpływ lockdownu na transakcje Polaków. Jego analiza będzie dopełnieniem danych za I kwartał 2020, które przedstawiliśmy w tekście Wpływ pandemii koronawirusa na transakcje Polaków. Sygnalizowaliśmy wówczas, że dokładny wpływ COVID -19 będzie widoczny dopiero w następnym raporcie. Dane poniżej.

112,1 mln wypłat z bankomatów na kwotę 75,7 mld zł wykonano w Polsce na przestrzeni II kwartału 2020 roku. To 16% mniej transakcji niż w poprzednim kwartale tego roku. Zaś łączna suma transakcji spadła o 9%. Odnotowane wartości są najniższe od 2004 roku, czyli od czasu, kiedy NBP opublikował pierwszy raport na temat stanu systemu płatniczego w Polsce. W dalszym ciągu spada również liczba urządzeń w Polsce. Między pierwszym a drugim kwartałem 2020 zlikwidowano 368 urządzeń. Czy to oznacza zmianę dotychczasowego trendu? Niekoniecznie – czasy, w których przychodzi nam żyć zaburzają dokładną analizę.

Wypłaty z bankomatów a otoczenie rynkowe

W mediach zewsząd bombardują nas informacje o rosnącym rynku e-commerce w Polsce. Działające dotychczas jedynie w formie stacjonarnej firmy otwierają swoje sklepy internetowe. BLIK bije kolejne rekordy w zakresie autoryzacji płatności w internecie. Allegro wchodzi na giełdę. Analitycy rynkowi głoszą hasło – w sieci kupisz wszystko.

Trwa program Polska Bezgotówkowa, opłaty za posiadanie terminali spadają, rośnie liczba POS w Polsce – na koniec czerwca 974,6 tys., wszystkie zbliżeniowe.

Dochodzi do digitalizacji usług w kraju. Zwiększa się ilość podmiotów akceptujących elektroniczne potwierdzenie transakcji. Rośnie liczba zinformatyzowanych firm wycofujących się z papieru.

Dodając do tych wszystkich wątków podejście pro eko w głowach rysuje się jednoznaczny obraz odejścia od gotówki w sferze płatności. Komunikowany z resztą od kilku lat.

Wnioski

Jednak, gdy bliżej przyjrzymy się tzw. otoczeniu rynkowemu oraz przeczytamy branżowe komentarze to zaczynamy się zastanawiać. Weryfikujemy czy w/w czynniki są na tyle silne, aby przekonały Polaków do całkowitego odejścia od gotówki na przestrzeni kilku najbliższych lat? Raczej nie a obecny splot zdarzeń jest bardziej wynikową kilku elementów a nie całkowitą zmianą nastawienia Polaków.

Należy, bowiem wziąć pod uwagę:

  • spadek stóp procentowych – aby możliwe było dokonywanie płatności bezgotówkowych konieczne jest trzymanie pieniędzy na koncie. Przy ciągle spadających stopach procentowych oraz likwidacji lokat terminowych w niektórych bankach część klientów depozytowych zapewne zdecyduje się na wyciągnięcie pieniędzy z rachunku.
  • pandemia COVID – 19 – zmniejszona aktywność gospodarcza poprzez lockdownu, zamknięcie niektórych gałęzi biznesu z pewnością zaburza dane i zmniejsza wypłaty z bankomatów.
  • zamknięcie oddziałów gotówkowych – redukując koszty działalności banki masowo zamykają oddziały gotówkowe lub przekształcają je w bezgotówkowe. Cały ruch gotówkowy kierując, jako wpłaty i wypłaty z bankomatów.
  • nowe funkcjonalności bankomatów – bankomaty w EUR już nikogo nie dziwią. Jeszcze przed pandemią odnotowywano wzrost ilości transakcji walutowych realizowanych na terenie Polski. Po ustabilizowaniu sytuacji na świecie można spodziewać się kolejnych ruchów w zakresie bankomatów walutowych.

Teraz, gdy posiadamy pełny ogląd sytuacji możemy przypuszczać, że po ponownym otwarciu gospodarki wypłaty z bankomatów powrócą do standardowego poziomu. I o ile cały czas będziemy obserwować spadającą ilość maszyn ATM w Polsce – co z resztą jest zamierzonym ruchem na rynku to ilość i wartość transakcji wyrówna się.

Masz inne zdanie? Napisz w komentarzu.

W tym tekście skupiliśmy się na najważniejszym wątku raportu NBP. Cały raport jest dostępny pod linkiem zamieszczonym na początku tekstu.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *