Często będąc na zakupach, do naszych rąk trafiają szałwia, tymianek, bazylia i inne zioła w doniczkach. Zazwyczaj odkładamy je na półkę, gdyż nie zdajemy sobie sprawy z tego, jak bardzo mogą przydać się w naszym codziennym życiu. Warto jednak poświęcić chwilę i przeczytać ten tekst. Dzięki niemu dowiesz się, które zioła warto kupić, gdyż mogą dodać przepięknego aromatu naszym potrawom, poprawić kondycję organizmu, bądź wspomóc pracę układu pokarmowego.
REKLAMASzałwia, cóż to takiego?
Szałwia lekarska to zioło, które bardzo często jest niedoceniane, a wiele osób nawet nie kojarzy jej wspaniałych właściwości leczniczych. Warto jednak je poznać, gdyż może przydać się przy drobnych skaleczeniach, bądź podczas trawienia ciężkiej kolacji.
Dawno temu była wykorzystywana, jako przyprawa, gdyż ułatwia trawienie przede wszystkim mięs. Obecnie bardzo rzadko gości w szafce z przyprawami, natomiast coraz częściej możemy ją znaleźć w naszych domowych apteczkach. Pewnie zastanawiasz się, dlaczego?
Szałwia posiada bardzo mocne właściwości dezynfekujące i przeciwzapalne. W sytuacji, gdy mamy aftę, ranę w ustach, bądź boli nas ząb to właśnie szałwia pomoże nam znakomicie. Również na skaleczenie zewnętrzne oraz użądlenie osy, jest wręcz niezastąpiona. Poprawia również pracę żołądka oraz zapobiega bolesnym wzdęciom i nadmiernym nagromadzeniem się gazów. Można również stosować ją na problemy z brakiem apetytu. Dla osób, które nadmiernie się pocą, picie naparu z szałwii zahamuje wydzielanie potu. Należy jednak pamiętać, że szałwia ma działanie moczopędnie poprzez pobudzenie kory nadnercza.
Najczęściej szałwię stosuje się w postaci naparu z ziół: 2 łyżeczki suszonej szałwii zalewamy szklanką wrzącej wody i czekamy aż ostygnie. Gdy napar jest w temperaturze pokojowej jest gotowy do wypicia, bądź przepłukania ust. Szałwię można również wykorzystać do dezynfekcji rany. Wówczas zaparzone zioła, które pozostały z naparu należy położyć na skaleczenie lub obrzęk.
Mięta, kiedy warto po nią sięgnąć?
Mięta pieprzowa jest ceniona przez zielarzy i najbardziej popularna z ziół. Zarówno w apteczce a także w kuchni jest niesamowitym dodatkiem do potraw. Przez swój unikatowy i intensywny aromat jest dodawana do wielu deserów oraz dań mięsnych, nadając im niepowtarzalnego aromatu. W naszych domowych apteczkach też powinna zajmować szczególne miejsce, gdyż naprawdę jest tego warta. W podręczniku prof. Stanisława Kohlmünzera pt. “Farmakognozja” plasuję się ją na pierwszym miejscu z 20 najbardziej znanych i cenionych ziół w Polsce. Nie jest to zaskakujące, gdyż to zioło pomaga w leczeniu wielu schorzeń.
Zatem jeśli posiadasz problemy trawienne, brak apetytu, wzdęcia, bądź po ciężkim posiłku boli Cię brzuch? Koniecznie sięgnij po miętę, która wzmaga pracę żołądka, wątroby, poprzez co ułatwia trawienie i pobudza łaknienie. Wspomaga pracę jelit, ma działanie antyseptyczne w związku, z czym zabija drobnoustroje oraz przeciwdziała zastojom żółci w pęcherzyku żółciowym.
Napar z liści mięty znakomicie wspomaga leczenie stanów nieżytowych przewodu pokarmowego, w kolce jelitowej, przy zapaleniu woreczka żółciowego, skurczach jelit oraz w leczeniu biegunek i wymiotów. Dzięki swoim niesamowitym właściwościom ekstrakt lub olejek z mięty można znaleźć w wielu produktach leczniczych oraz preparatach ziołowych.
Melisa, czy naprawdę ukoi twoje nerwy?
Melisa lekarska, bo właśnie ona jest najlepszym lekarstwem na ukojenie naszych skołatanych nerwów, bardzo rzadko jest wykorzystywana, gdy wystąpią inne dolegliwości. Najbardziej znaną właściwością leczniczą melisy lekarskiej jest działanie uspokajające, rozluźniające. Pijąc regularnie napar z melisy można poprawić stan swojego zdrowia psychicznego. Możemy również wyleczyć bezsenność, która coraz częściej dopada nasze społeczeństwo.
Mało kto wie, że melisa ma działanie wzmacniające serce oraz mózg, w związku z tym, powinniśmy nakłaniać osoby starsze do picia naparu z tej leczniczej rośliny. W momencie gdy męczą nas nerwobóle twarzy, zębów, głowy bądź ucha, lekkie migreny, bolesne niestrawności, bądź kolka jelitowa spróbujmy nie sięgać od razu po tabletki. Skorzystajmy z pomocy właśnie tej niedocenianej rośliny. Wbrew pozorom posiada ona wachlarz właściwości leczniczych które wspomagają leczenie wielu schorzeń takich jak: bolesne miesiączkowaniem, zapalenia jajników, bolesne skurcze mięśni. Zarówno mięta jak melisa bardzo dobrze wspomaga układ trawienny. Poprawia także procesy trawienne i wspomaga pracę jelit, co jest kluczowe podczas stosowania diety zawierającej w jadłospisie ciężkostrawne posiłki.
Czasem warto również zwrócić uwagę na kosmetyki, które kupujemy. Mogą zawierać ekstrakt z melisy, ponieważ poprawia ona kondycję naszej skóry i znakomicie ją rozluźnia.
Poznaj sekrety zdrowia z portalem CzytamiWiem.pl
Szałwia i inne zioła – stosowanie
Te trzy wspaniałe zioła nie zastąpią nam lekarstw, które przepisać może lekarz, a leczą jedynie niektóre doskwierające nam dolegliwości. Trzeba pamiętać, że każde gorsze samopoczucie powinno konsultować się z lekarzem. Dobrze wiedzieć, co nam dolega. Zioła, mogą wspomagać nasz organizm i leczenie niektórych problemów zdrowotnych, lecz ich stosowanie warto również skonsultować z lekarzem. Nie zapomnijcie o tym.