Serial “Gambit królowej” wywołał spore poruszenie, odświeżając na nowo zainteresowanie szachami. Wiele osób może nie być świadome, że rola Polaków na arenie międzynarodowych szachów była i jest znacząca. Wygrywamy z mistrzami świata, łamiemy zasady, a nawet wymyślamy szachy na nowo!
Eksplozja popularności szachów
Według danych chess.com, w 2020 roku strona osiągnęła największy wzrost aktywności, od czasu jej założenia w 2007 roku. Od marca do społeczności dołączyło ponad 12,2 mln nowych graczy, z czego 3,2 mln w niecałe dwa miesiące po wypuszczeniu serialu! Z pewnością obecnej popularności tej gry pomógł fakt, że można w nią z powodzeniem grać online, bez wychodzenia z domu. Oczywiście możemy również zmierzyć się z domownikami. Z pewnością byłaby to ciekawa alternatywa dla rutynowych przewidywalnych sobotnich wieczorów. Idealnie wpasowuje się to w realia przymusowej izolacji, przy okazji zmuszając nas do pogłówkowania.
REKLAMAPolski Naukowiec wymyślił szachy na nowo
Gra w szachy wywodzi się z Indii i znamy ją od ok VI wieku naszej ery. Od tego czasu ewoluowała, wprowadzono kilka nowych reguł, opracowano niezliczoną ilość taktyk, a także kilka nowych sposobów na prowadzenie rozgrywki z wykorzystaniem szachownicy i zestawu bierek. Wydawać by się mogło, że przez ten czas wszystko co było do wymyślenia zostało już odkryte. Jednak inne zdanie miał polski naukowiec z Politechniki Krakowskiej, Dr hab. inż. Zbigniew Kokosiński. Pod koniec 2020 roku opracował on reguły gry w szachy diagonalne, czyli z ukośnym ustawieniem figur. Różnią się nieznacznie ilością pionów i zmienionym sposobem poruszani się niektórych bierek.
Więcej o sporcie na CzytamiWiem.pl
Natomiast sam autor twierdzi, że rozgrywka szachów diagonalnych jest dłuższa, a nawet doświadczony szachista nie jest w stanie wygrać w kilku ruchach. Taki wariant szachowy nie został wcześniej zarejestrowany, więc Pan Zbigniew Kokosiński oficjalnie został uznany jego autorem. Gratulujemy, i jesteśmy dumni, że Polak zapisuje się w kartach szachowej historii!
Szachy – skandale królowych
Do zdarzenia doszło w połowie 2020 roku, podczas klasycznego turnieju. Wykryte zostało oszustwo u aktualnej mistrzyni Polski kobiet do lat 18, 17 letniej Patrycji Waszczuk. Mowa tu o najcięższym przestępstwie w szachowym świecie, czyli elektronicznym dopingu. Miała ona przy sobie schowany drugi telefon. Rywalki podejrzewały ją o to od dłuższego czasu. Zawodniczka wychodziła do łazienki w czasie partii nawet kilkunastokrotnie, nie zgadzała się na przeszukanie swojej torebki, a gdy kończył jej się czas, często zaczynała grać gorzej, przegrywając lub remisując. Oszustwo wyszło na jaw, gdy jedna z podejrzewających Patrycję rywalek udała się celowo chwilę po niej do łazienki. Gdy dziewczęta były same w pomieszczeniu, rywalka nieuczciwej szachistki stanęła na sedesie i spojrzała niepostrzeżenie ponad kabiną. Potwierdziły się wtedy jej wątpliwości. Patrycja Waszczuk używała na telefonie programu komputerowego wyliczającego najlepsze posunięcia. Zostało to zgłoszone sędziom, a po kilkumiesięcznym dochodzeniu oszustkę ukarano dwuletnią dyskwalifikacją. Sami ocenicie, czy jest to warte własnego serialu. 😉
Niestety na arenie międzynarodowej sytuacja wygląda dużo bardziej niepokojąco. Ponieważ podczas turniejów online bardzo ciężko zweryfikować uczciwość graczy. Zdarza się że młodzi, początkujący szachiści z dnia na dzień zaczynają grać z arcymistrzowską precyzją, ogrywając kilkadziesiąt lat starszych szachistów z ogromnym doświadczeniem. Ponieważ ilość kombinacji i możliwych ruchów w partii jest olbrzymia, część z nich prowadzi do sprytnych taktyk, a inne są błędami lub mało opłacalnymi posunięciami. Komputer jest w stanie przeliczyć tysiące scenariuszy i zasugerować ten prowadzący do najpewniejszego zwycięstwa. Jeżeli gracz nie będący w światowej czołówce gra z precyzją rzędu 99%, jest to niewątpliwie powód do podejrzeń.
Polski Beth Harmon
Nie musimy się za bardzo martwić moralnością polskich szachistów. Mamy swojego własnego młodego geniusza szachowego i nie ma w tym cienia przesady. Jan-Krzysztof Duda jest 22 letnim arcymistrzem szachowym z Krakowa. Obecnie według rankingu FIDE jest uznawany za najlepszego polskiego szachistę i 19. na światowym rankingu. W szachy gra od 5. roku życia a jego kariera dopiero nabiera rozpędu. Międzynarodową sławę i uznanie zdobył 10 października 2020 roku podczas turnieju Altibox Norway Chess, gdzie wygrał partię z aktualnym szachowym mistrzem świata Magnusem Carlsenem. Magnus od długiego czasu jest na pierwszym miejscu światowego rankingu. Uznaje się go za jednego z najlepszych szachistów w historii, a Polak przerwał jego passę 125 zwycięstw. Warto dodać że Jan-Krzysztof Duda jest 8 lat młodszy od aktualnego mistrza. Pozostaje nam tylko trzymać kciuki na naszego zawodnika, a także śledzić dalsze sukcesy!