Konto oszczędnościowe

Konto oszczędnościowe – Jak z niego korzystać?

BIZNES I FINANSE
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Pandemia Covid – 19 spowodowała duże zamieszanie w świecie finansów. Dotknęło ono wielu produktów. Zmodyfikowano również konto oszczędnościowe. Jego założenia zostały zmienione i powoli należy zastanowić się czy też produkt bankowy ma jeszcze rację bytu. Czy powinien pozostać dla klientów? Zanim jednak odpowiemy sobie na to pytanie poznajmy, czym obecnie jest konto oszczędnościowe.

Jak działa OKO?

Funkcjonowanie Otwartego Konta Oszczędnościowego tzw. OKO jest bardzo podobne do działania standardowego rachunku bankowego. Większość banków umożliwia bieżącą obsługę tego rachunku. Darmowe wpłaty we wszystkich kanałach, bezpłatne wypłaty tylko przez internet i oprocentowanie na korzyść klienta kapitalizowane w różnych cyklach. To główna charakterystyka, jaką ma konto oszczędnościowe. Nie zmienia się ona od lat.

REKLAMA

Zmiany w OKO w związku z Covid – 19

Standardowe działanie OKO zostało zmienione pod wpływem Covid – 19 w zakresie oprocentowania oraz kapitalizacji odsetek. Radykalne obniżenie stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej było bardzo korzystne dla wszystkie kredytobiorców i znacznie mniej korzystne dla posiadaczy oszczędności. W tym również kont oszczędnościowych. Ci drudzy, bowiem mocno stracili na swoich odsetkach a dodatkowo muszą liczyć się z ograniczeniami wprowadzonymi przez banki. Bowiem wraz ze zmniejszeniem oprocentowania (czasami nawet do 0,10% w skali roku) zmienił się również sposób kapitalizacji odsetek od posiadanych środków. W wielu przypadkach z miesięcznego przeszedł on w kwartalny, co spowodowało również ograniczenie kapitału posiadanego na kontach oszczędnościowych. Kapitał nie zwiększa się o dopisane, uzgodnione odsetki.

Konto oszczędnościowe – obecna konstrukcja

Wprowadzone zmiany wraz ze standardową konstrukcją Otwartego Konta Oszczędnościowego tworzą spójną, oszczędną całość. Tyle tylko, że daje ona dodatkowe oszczędności bankom a nie klientom. Ma na celu przede wszystkim odrobienie strat powstałych w związku ze zmniejszeniem stóp procentowych. Bo przez tą decyzję RPP banki zarabiają na odsetkach od kredytu zdecydowanie mniej niż miało to miejsce do tej pory. Natomiast koszty obsługi rachunków kredytowych i działalności banku się nie zmniejszają. Z resztą nawet się na to nie zapowiada albowiem rząd zamierza obciążyć banki kolejnymi daninami.

Zobacz również: Jak działa karta debetowa?

Zatem odpowiadając na postawione wcześniej pytania trzeba jednoznacznie powiedzieć, że obecnie konto oszczędnościowe z dnia na dzień traci rację bytu dla klientów. Można się spodziewać, że podobnie jak lokaty zostanie ono wkrótce wycofane z oferty niektórych banków lub zostanie wprowadzone ujemne oprocentowanie.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *