Dzień Ziemi – a może i Ty podasz Ziemi dłoń

Dzień Ziemi – a może i Ty podasz Ziemi dłoń?

SPOŁECZEŃSTWO
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Dziś, 22 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Ziemi. Święto to wiąże się z szeregiem akcji prowadzonych na całym świecie, mających na celu promowanie postaw proekologicznych. Oczywiście, priorytetem jest wykształcenie wspólnej odpowiedzialności za naszą planetę. Tegorocznym motywem przewodnim jest hasło „Przywróć naszą Ziemię”. 

REKLAMA

Geneza Dnia Ziemi 

Inicjatywa ustanowienia Dnia Ziemi pojawiła się na przełomie lat 60. i 70. XX wieku. John McConnell na jednej z konferencji UNESCO zaproponował wówczas święto, którego głównym celem jest wykształcenie zachowań proekologicznych. W Polsce obchody rozpoczęły się w 1990 roku i od tego czasu organizowane są corocznie 22 kwietnia. 

Każde obchody Dnia Ziemi posiadają inny motyw przewodni. W tym roku jest to hasło „Przywróć naszą Ziemię”. W związku z trwającą obecnie pandemią wirusa Covid-19 natura zyskała chwilę wytchnienia. Zamknięcie fabryk, ograniczenie transportu, a także obostrzenia dotyczące wielu branż zmusiły ludzkość do zwolnienia, produkowania i konsumowania znacznie mniejszych ilości. Jednakże na efekty nie trzeba było długo czekać. Są one widoczne choćby w Wenecji, gdzie nawet najstarsi mieszkańcy nie pamiętają tak czystej wody. Zauważalne stało się w jak dużym stopniu ludzkość odpowiedzialna jest za zanieczyszczenie planety, a jak niewiele potrzeba do jej odrodzenia. 

Podobne teksty znajdziesz na CzytamiWiem.pl

Kampania Conversation International

Mówiąc o Dniu Ziemi warto wspomnieć o niezwykłej kampanii, której twórcą jest Conversation International, organizacja non-profit zajmująca się ochroną ziemskiej bioróżnorodności. Obejmuje ona serie filmów krótkometrażowych, w których natura otrzymała głos celem podnoszenia świadomości, że ludzie jej potrzebują żeby przetrwać. W kampanii wzięli udział m.in. Julia Roberts, Harrison Ford, Penélope Cruz, Robert Redford i Ian Somerhalder.

W najpopularniejszym z filmów Julia Roberts wypowiada się jako Matka Natura. Zwraca Ona uwagę, że pojawiła się na długo przed ludzkością i to nie Ona nas potrzebuje, lecz my Jej. Nie obchodzi Jej czy Ją szanujemy. Koniec końców to Ona przetrwa lub się odrodzi, na długo po naszej zagładzie. 

Harrison Ford wypowiada się w imieniu Oceanu. To On pokrywa większość planety. To Go wszyscy potrzebują. Ludzkość zabiera więcej niż oddaje, zatruwając ocean wciąż oczekuje, że może z Niego czerpać korzyści. W filmie pojawia się również przestroga, że jeśli Natura nie będzie „zdrowa” to ludzkość nie będzie w stanie przetrwać. Ocean pokrywał już kiedyś całą Ziemię i może zrobić to ponownie. 

Pozostałe 11 filmów obejmuje Reese Witherspoon jako Dom, Joan Chen jako Niebo, Penélope Cruz jako Wode, Ian Somerhalder jako Rafa Koralowa, Shailene Woodley jako Las i wiele innych. Natura wypowiada się przez każdego z nich i nie jest zadowolona. Może i Ty jej wysłuchasz? 

Zobacz również Agencja interaktywna Wrocław

Co możemy zrobić?

Każdy z nas, nie tylko w trakcie Dnia Ziemi, ale również w pozostałe dni roku może wprowadzać drobne, proekologiczne zwyczaje. Wybierając się na zakupy warto pamiętać o własnych, materiałowych torbach. W miarę możliwości oszczędzaj wodę i segreguj śmieci. Wraz z polepszającą się pogodą można pomyśleć o wybraniu spaceru lub roweru zamiast jazdy samochodem. Gaś światło kiedy wychodzisz z pokoju, wyłączaj telewizor, ładowarkę, komputer, gdy nie będziesz już z nich korzystał. Ogranicz kupno rzeczy, których tak naprawdę nie potrzebujesz. Co więcej, zamiast wyrzucać stare ubrania, książki lub zabawki, zapewnij im drugie życie, poprzez sprzedaż lub oddanie potrzebującym.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *