3 najczęstsze błędy popełniane podczas lutowania twardego

3 najczęstsze błędy popełniane podczas lutowania twardego

SPONSOROWANE
Przeczytasz w: 2 minuty
0
(0)

Prace konstrukcyjne oraz naprawy elektroniki nie obędą się bez zastosowania pewnej metody. Mowa oczywiście o lutowaniu. To bardzo prosty proces, niestety niedoświadczonym majsterkowiczom zdarzają się 3 najczęstsze błędy. Zobacz, jakich niedopatrzeń uniknąć podczas szczególnego rodzaju lutowania – twardego.

Czym jest lutowanie twarde i do czego służy?

To proces łączenia ze sobą przedmiotów z użyciem spoiwa, którego temperatura topnienia przekracza 450°C. Dzięki niemu można pracować na elementach wykonanych m.in. ze stali węglowej, miedzi, złota, srebra czy też spiekanych węglików. W związku z tym lutowanie twarde jest niezastąpione przy tworzeniu instalacji grzewczych, systemów chłodniczych lub klimatyzacji, ponieważ luty stają się niewrażliwe na działanie wysokich temperatur, a także rozciąganie i inne uszkodzenia mechaniczne.

Zobacz również:

3 najczęstsze błędy: pierwszy błąd – złe miejsce do lutowania

To najczęstszy problem, który popełniają zwłaszcza amatorzy majsterkowania. Nie wszystkie przydomowe warsztaty nadają się do przeprowadzenia lutowania twardego. Czym więc powinno cechować się miejsce pracy? Przede wszystkim bardzo dobrą wentylacją. Podczas procesu wytwarzają się bowiem szkodliwe gazy.

Tak więc zwykła wentylacja grawitacyjna nie zawsze wystarczy. Dobrą praktyką jest otwarcie szeroko drzwi do warsztatu lub włączenie systemu mechanicznego.

Drugi błąd – wybór złego sprzętu do lutowania

Luty miękkie potrzebują niewielkich palników. Poradzą sobie nawet ze zwykłą opalarką. Jednak nie można ich używać do lutowania twardego. Ta technika wymaga już użycia wydajniejszego urządzenia jak np. palnika na gaz MAP czy acetylenowego. Niektórzy korzystają jeszcze ze sprzętu na propan-butan, lecz nie jest to optymalne rozwiązanie ze względu na zanieczyszczone paliwo, które wraz z podgrzewaniem powoduje osadzanie się zanieczyszczeń. To dodatkowa i niepotrzebna robota.

3 najczęstsze błędy: trzeci błąd – nieprawidłowy dobór rodzaju lutu i temperatury

Wyróżnia się aż 8 klas lutów. Na podstawie tego, jaki materiał wybierzemy, trzeba zastosować palnik osiągający właściwą temperaturę. Oto lista ich rodzajów, wymaganych stopni Celsjusza i zastosowania:

  • Aluminiowe (AL) – do aluminium, 600°C.
  • Srebrne (AG) – uniwersalne, 450-1000°C.
  • Miedziane (CP) – do miedzi, mosiądzu i brązu, 650-900°C.
  • Bez między i dodatków (CU) – do stali, niklu i stopów miedzi oraz cynku, 1070°C.
  • Niklowe (NI) – do stali nierdzewnej, molibdenu, wolframu oraz kobaltu, 875-1100°C.
  • Kobaltowe (CO) – do kobaltu, 1500°C.
  • Złote (AU) – do metali szlachetnych, 700-800°C.
  • Z palladu (PD) – do metali szlachetnych, 800-900°C.

Profesjonalne lutowanie twarde

Aby mieć pewność, że proces zakończy się sukcesem, warto powierzyć go fachowcom. Szczególnej uwadze polecamy firmę Sacher. Jej narzędziownia CNC ma wszystko, co jest niezbędne do przeprowadzenia profesjonalnego lutowania twardego. Na dodatek pracownicy zatrudniani przez markę wyróżniają się dużym doświadczeniem oraz nieustannie rozwijanymi kompetencjami w tym zakresie.

Zadzwoń lub napisz maila do specjalistów Sacher. Odpowiedzą na każde pytanie dotyczące oferty, a także doradzą najkorzystniejsze rozwiązania.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 0 / 5. Liczba głosów: 0

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *