WOŚP 29 - ty Finał z głową. Jak stać się jego częścią?

WOŚP 29-ty Finał z głową. Jak stać się jego częścią?

SPOŁECZEŃSTWO
Przeczytasz w: 3 minuty
5
(1)

To już 29. Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w wykonaniu Jurka Owsiaka i ludzi dobrej woli. Tym razem w nieco innym klimacie, gdyż w dobie COVID-19. Mimo trudnej sytuacji pandemicznej chętnych do pomocy nie brakuje, a sztab WOŚP intensywnie pracuje. Dzięki możliwościom technologicznym, duża część zbiórki odbywa się online, z pewnością daje to większe pole manewru w obecnym czasie.

Podsumowanie zeszłorocznego Finału WOŚP

W 28. Finale WOŚP zebrano 186 133 610,66 PLN. Wówczas celem był zakup specjalistycznego sprzętu do wyposażenia sal operacyjnych, oddziałów intensywnej terapii pooperacyjnej, a także zakładów diagnostyki obrazowej w zakresie leczenia dziecięcego.

“Wybór tematu Finału to sprawa, nad którą zawsze pochylamy się długo i w szerokim gronie, konsultując z wybitnymi specjalistami z dziedziny medycyny. Temat, który wybraliśmy na 28. Finał dotyczy niezwykle istotnego, a nieco zapomnianego obszaru w polskiej służbie zdrowia. Widzimy to w dziesiątkach próśb o wsparcie, jakie dostajemy ze szpitali w całej Polsce. Mamy nadzieję, że Polacy po raz kolejny nam zaufają i że wspólnie zbierzemy środki, które pozwolą nam poprawić funkcjonowanie w kolejnej dziedzinie polskiej medycyny” – mówi Jurek Owsiak, Prezes Zarządu Fundacji WOŚP.

Na co planuje się przeznaczyć środki 29. Finału?

Tegorocznym celem zbiórki jest zakup specjalistycznego sprzętu na oddziały dziecięce laryngologii, otolaryngologii, a także diagnostyki głowy. WOŚP planuje zakupić:

  • zestawy endoskopów laryngologicznych
  • endoskopy giętkie  
  • zestawy endoskopów sztywnych do oceny górnych dróg oddechowych
  • egzoskopy  
  • lasery diodowe  
  • nawigacje optyczne otolaryngologiczne  
  • koblatory do operacji migdałków  
  • aparaty USG i RTG  
  • kardiomonitory
  • lampy czołowe
  • lampy operacyjne  
  • polisomnografie do diagnostyki bezdechu sennego  

Jak zostać częścią WOŚP?

Pomóc możemy na wiele sposobów. Poczynając od przeglądu licytacji na Allegro, z których zysk w całości przekazany zostanie na WOŚP. Licytować możemy dosłownie wszystko, poczynając od obrazów, starych etui na telefon, przez weekend w Sandomierzu, aż po wirtualną kawą z młodym kawalerem, czy też przejazd porsche. Zaś wszystkie kwoty zaczynają się od kilkudziesięciu złotych. Następnie energicznie pną się w górę i kończą na kilkuset tysiącach. Oczywistą sprawą jest, że nie każdy może sobie pozwolić na zakup samochodu Chucka Norissa wystawionego przez braci Collins, dlatego istnieje wiele innych sposobów na dołożenie własnej cegiełki.

Wolontariusze WOŚP

W dalszym ciągu istnieje możliwość stania się wolontariuszem i częścią pomocnej armii. Zgłoszenia możemy dokonać drogą internetową, wypełniając formularz na stronie WOŚP. Po przesłaniu deklaracji, z osobami chętnymi, skontaktuje się szef danego sztabu. Należy jednak pamiętać, iż liczba miejsce nie jest nieograniczona i to szef sztabu podejmuje decyzje o tym, kto zostanie zaproszony do współpracy. Wolontariusze wraz z kolorowymi puszkami będą wędrować po ulicach wielu miast i małych wsi, gdzie za naklejkowe serduszko można wrzucić „parę groszy”.

Dzieciak też może działać

W kwestii osób niepełnoletnich sprawa wygląda następująco. Rodzic lub opiekun prawny, również drogą internetową, może dokonać zgłoszenia swojego dziecka lub podopiecznego. Każdy właściciel firmy lub organizator wydarzenia publicznego posiada możliwość rejestracji puszki, która znajdzie swoje miejsce w instytucji lub podczas trwania wydarzenia. Mało tego, istnieje również możliwość rozpoczęcia zbiórki online. Na rozpoczęcie działania wystarczy jedynie wypełnienie krótkiego, prostego kwestionariusza.

Wsparcie wysyłane z domu

Staniemy się częścią ludzi dobrej woli dokonując przelewu na konto organizacji. Organizatorzy stworzyli również eskarbonki, do których możemy „wrzucić” parę złotych za pomocą karty Mastercard lub sposobu płatności PayU. Dodatkowo kupując sok pomidorowy Dawtona, produkty Lovela, czy WOŚP-owe gadżety w Lidlu wspieramy Wielką Orkiestrę Świątecznej Pomocy.

29. Finał WOŚP – harmonogram

Harmonogram finału WOŚP zamieszczony został na ich stronie internetowej, gdzie z resztą można znaleźć resztę potrzebnych nam informacji. Start zbiórek online na stronie WOŚP i zbiórki na Facebooku nastąpił już 1-ego grudnia i potrwa aż do 28-ego lutego. Jest to najdłużej trwająca zbiórka w całym 29. Finale. Finał finału odbędzie się 31-ego stycznia, ponownie w okolicach Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Natomiast wieczorem 30-ego stycznia rozpocznie się nieprzerwane nadawanie audycji.

Pomoc całoroczna, nie tylko od święta

Bez wątpienia WOŚP to nie tylko wielki Finał w styczniu. Pomagać możemy przez cały rok, wpłacając regularne, bądź też nie, składki. Zaplanować możemy cykliczne wpłaty lud dokonać jednorazowej składki, które też zrealizujemy za pomocą wybranej przez siebie formy płatności.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *