Łóżko to miejsce, w którym możemy odpocząć po intensywnym dniu w pracy i zregenerować organizm. Niestety jednak niektórzy z nas muszą pozostawać w nim przez długi okres. Mowa tutaj o osobach ciężko chorych, które muszą długo leżeć lub są unieruchomione. One są szczególnie podatne na odleżyny, a te powodują duży ból i cierpienie. Można jednak im zapobiec. Jak zapobiec odleżynom? Sprawdź!
Czym są odleżyny i jakie są przyczyny ich powstawania?
Według definicji odleżyna to ograniczona martwica tkanek, która powstaje w wyniku zaburzeń ukrwienia. To natomiast może zdarzyć się na skutek długotrwałego lub powtarzającego się ucisku na naczynia żylne i tętnicze. W jej otoczeniu zazwyczaj występuje stan zapalny, jak i owrzodzenia.
Odleżyny mogą rozwijać się w wielu miejscach na ciele. Jednak zdecydowanie najczęściej znajdują nad wystającymi elementami kostnymi, czyli na przykład biodra, plecy, czy łokcie. Nie każdy zdaje sobie sprawę z tego, że czasem wystarczy zaledwie kilka godzin bez ruchu, by powstała odleżyna. W przypadku pacjentów unieruchomionych w łóżku od razu trzeba wprowadzić działania, które zapobiegną odleżynom.
Kto jest najbardziej narażony na powstawanie odleżyn?
Zasadniczym czynnikiem, który odpowiedzialny jest za powstawanie odleżyn, jest zbyt długie przebywanie w jednej i tej samej pozycji. Chorzy zazwyczaj nie mogą przenosić ciężaru ciała z powodu niedowładu lub ograniczonej sprawności ruchowej. Ważnym czynnikiem jest tutaj również wiek pacjenta – najbardziej podatne są osoby powyżej 75. roku życia.
Na odleżyny znacznie bardziej narażone są także osoby chorujące na cukrzycę, miażdżycę czy choroby układu oddechowego. Istotnym czynnikiem może być też niedożywienie czy nadwaga. Do grupy dużego ryzyka zaliczamy również pacjentów, którzy nie mają kontroli nad oddawaniem moczu i stolca.
Nierzadko odleżyny występują także u osób z upośledzeniem odczuwania bólu. Na ich powstawanie podatni są również chorzy, u których niedostatecznie dba się o stan skóry, bowiem jak wiadomo – zawilgocenie czy wysuszenie skóry sprzyja powstawaniu odleżyn.
Podobne teksty znajdziesz w kategorii zdrowie na CzytamiWiem.pl
Jak zapobiec odleżynom?
Opiekunowie osób ciężko chorych, które z racji chorób muszą być unieruchomione w łóżku, muszą regularnie sprawdzać, czy na ciele nie wystąpiły ogniska odleżynowe. Te – jak już wspomnieliśmy – zazwyczaj pojawiają się nad wystającymi elementami kostnymi. Każde zaczerwienione miejsce, które staje się białe po uciśnięciu, owrzodzenia czy pęcherze powinny nas zaniepokoić.
Jeśli natomiast chodzi o to, jak zapobiegać odleżynom w przypadku osób leżącym, to tutaj najważniejsza jest zmiana pozycji osoby chorej minimum co 2 godziny. Osoba chora powinna mieć też zapewnioną wygodną, bawełnianą bieliznę osobistą i pościelową. Dostępne są także akcesoria zmniejszające uciski takie jak poduszki dla pacjentów z ryzykiem wystąpienia odleżyn, które znajdziemy w ofercie firmy Winncare Polska.
Bardzo ważna jest także higiena skóry osoby leżącej. Musi być czysta i sucha, zaś po skorzystaniu z toalety ważne jest solidne oczyszczanie miejsc intymnych, jak i stosowanie kremów ochronnych. Opiekunowie muszą zadbać również o dietę, ponieważ osoby niedożywione są bardziej narażone na odleżyny! Poza tym istotne jest odpowiednie nawodnienie, jak i regularne, ale proste ćwiczenia z osobą leżącą.