Szaty liturgiczne ubierane do mszy

Szaty liturgiczne ubierane do mszy

RELIGIE
Przeczytasz w: 2 minuty
5
(1)

Ponad 38% zdeklarowanych katolików w Polsce uczestniczy regularnie w niedzielnej mszy. Odmawiają wspólne modlitwy z księdzem ubranym w szaty liturgiczne. Przed każdą mszą kapłan zakłada je w zakrystii stosując przy tym odpowiednie rytuały. Są one niezbędną częścią praktykowanego od wielu lat obrządku.

REKLAMA

W jakiej kolejności kapłan ubiera szaty liturgiczne?

Ubiór księdza do sprawowania mszy świętej ma odpowiedni porządek. Następuje krok po kroku i wymaga od niego skupienia, odmówienia modlitwy a także ucałowania niektórych szat liturgicznych. Wszystko po to, aby wychodząc do wiernych duchowny wyglądał schludnie, elegancko i z powagą. Albowiem dla wyznawców kościoła katolickiego każda Eucharystia jest bardzo dużym przeżyciem i musi być sprawowana z należytym podejściem.

Humerał

Ubierany wprost na czarną sutannę księdza. Ma chronić duchownego przed złymi słowami oraz myślami. Osłania niedostatecznie zakryte przez albę okolice szyi.

Symboliczne szaty liturgiczne – Alba

Biała, do kostek, zakrywająca całe ciało sprawującego liturgię. Jej biały kolor symbolizuje czystość kapłana a także jest nawiązaniem do drogi krzyżowej Jezusa. Chcąc wystawić Chrystusa na pośmiewisko Herod ubrał go w białą albę. W trakcie jej ubierania kapłan odmawia specjalną modlitwę.

Stuła

Szeroka wstęga zakładana na szyję kapłana. Przylega do ciała duchownego a jej końce swobodnie zwisają. Dopasowana kolorystycznie i materiałowo do ornatu.

Cingulum

Potocznie mówiąc służy za pasek do alby i stuły. Duszpasterz przepasa się białym sznurem z frędzlami na końcu celem podwiązania niedokładnie dopasowanej alby. Zazwyczaj zbyt długiej lub szerszej niż tułów kapłana. Wszystko po to, aby całość wyglądała schludnie i nie odstawała pod ornatem.

Ornat

Ubierany na sam koniec tuż przed przystąpieniem do odprawiania mszy świętej. Zakładany przez głowę, w kolorystyce dobranej do aktualnego okresu liturgicznego a także wspomnienia na dany dzień. Jako szata wierzchnia jest bogato zdobiony, elegancki, dopasowany. Symbolizuje powagę kapłana, zaszczyt sprawowania Eucharystii a także tradycję chrześcijańską.

Podsumowując przystępując do sprawowania każdej mszy ksiądz katolicki ubiera, co najmniej 5 szat liturgicznych. Jednak czasami jest ich znacznie więcej. Ilość zależy od rodzaju nabożeństwa, jakie będzie sprawowane.

Oceń tekst

Kliknij gwiazdkę aby dodać ocenę!

Średnia ocena 5 / 5. Liczba głosów: 1

Oceń tekst jako pierwszy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *