Wielu rodziców zastanawia się, czy przekłuć uszy niemowlakowi. Ich głównymi obawami są przede wszystkim lęk przed podrażnieniem wrażliwej skóry i bezpieczeństwo malca. Okazuje się jednak, że wiele z tych obaw jest zupełnie nieuzasadnione i nie znajduje potwierdzenia w aktualnej wiedzy medycznej. Warto jednak zwrócić uwagę na kilka ważnych czynników, których zaniedbanie, może faktycznie prowadzić do komplikacji w trakcie i po zabiegu przekłuwania uszu. Na co zwrócić szczególną uwagę, by niemowlak nie zmagał się z przykrymi dolegliwościami po przekłuciu uszu? Tego dowiesz się, czytając poniższy artykuł.
Niemowlak i przekłucie uszu — jakie środki ostrożności zachować?
Podstawą bezpieczeństwa niemowlaka podczas zabiegu przekłuwania uszu jest wybranie odpowiedniego miejsca na jego wykonanie. W wypadku małych dzieci rekomendowany jest wybór profesjonalnego salonu kosmetycznego lub salonu piercingu. Dodatkowo nie należy decydować się na przekłuwanie uszu niemowlakowi za pomocą igły, ale przy użyciu specjalnej metody marki Blomdahl dedykowanej dzieciom. Dzięki niej rodzice mają pewność, że zabieg jest wykonany przy użyciu sterylnego i profesjonalnego sprzętu, a samo przekłucie trwa kilka sekund i kolczyki dla dziecka zakładane są jednocześnie na oboje uszu. Takie rozwiązanie jest bardzo korzystne zarówno dla dziecka, jak i dla rodzica, ponieważ skraca czas wizyty w salonie i minimalizuje poziom stresu.
Warto zaznaczyć, że przy użyciu tej metody zakładane są hipoalergiczne kolczyki dla niemowlaka, które polecane są dla wrażliwej skóry skłonnej do alergii kontaktowej. O biżuterii antyalergicznej znajdziecie więcej informacji poniżej.
Zobacz również:
Kolczyki antyalergiczne dla dzieci — z czego są wykonane?
Zwykłe i ogólnodostępne kolczyki dla dziecka mogą powodować reakcje uczuleniowe. Dzieje się tak ze względu na obecne w nich metale takie, jak kadm, pallad czy nikiel. Okazuje się również, że często uczulenie wywołuje także złoto i srebro. Nie warto ryzykować zdrowiem malucha i manifestacją symptomów uczulenia, a te mogą być wyjątkowo dokuczliwe. Dzieci mające alergię kontaktową przy zetknięciu się z alergenem doświadczają wysypki, zaczerwienienia, świądu, pieczenia i obrzęku. Niejednokrotnie takie zaostrzenie alergii wymaga wizyty u lekarza specjalisty.
By tego uniknąć, warto zadbać, aby niemowlak miał kolczyki marki Blomdahl, które wykonane są z plastiku medycznego lub tytanu medycznego. Te materiały są całkowicie wolne od alergizujących substancji i przyjazne delikatnej skórze.
Tytan i plastik to materiały, które są lekkie i dosyć plastyczne, dlatego dostępne są w różnych wzorach i kolorach. Kolczyki wykonane z nich mogą mieć zdobienia kryształami, perłami i grawerami, co dodaje im niewątpliwego uroku. Są również dostępne w kolorze srebra, złota, metalu i czerni, więc wybór jest naprawdę różnorodny.
Jak dbać o przekłute uszy u niemowlaka?
O nowe dziurki w uszach u niemowlaka trzeba odpowiednio zadbać. Daje to gwarancję szybkiego procesu gojenia i zminimalizowania ryzyka komplikacji. Przede wszystkim należy zadbać, by miejsca po zabiegu nie uległy zabrudzeniu i nadkażeniu. W związku z tym należy dotykać uszy dziecka tylko czystymi dłońmi i rygorystycznie dbać o higienę tych miejsc.
Konieczne jest więc regularne przemywanie miejsc po przekłuciu za pomocą delikatnych płynów dezynfekujących lub mydła antybakteryjnego. To szczególnie ważne zwłaszcza w pierwszych tygodniach od wizyty w salonie piercingu.
Kolejną wskazówką dla rodziców jest zwrócenie szczególnej uwagi na to, by niemowlę nie pociągało rączkami świeżo założonej biżuterii. Mogłoby to spowodować nadszarpnięcie rany oraz zgubienie kolczyków.
Stosując się do powyższych wskazówek, nie ma obaw, że założenie kolczyków dla niemowlaka będzie skutkować komplikacjami lub przykrymi dolegliwościami.